Úvod do typologie internetových Úžasňáků

The Incredibles are running across the CyberSpace...

V minulém povídání o internetových Potížistech málokdo identifikoval sám sebe. Pochopitelně. Označit se za Plivníka s bastardními rysy a ve slabé chvilce si nafackovat před zrcadlem dokáží jen otrlí jedinci. Jejich výskyt nebyl dosud v Kyberprostoru zaznamenán. Zatímco pro Úžasňáky není pomalu kam virtuálně šlápnout. Předpokládám, že o následující charakteristiky bude proto zájem větší a jen vrozená skromnost regulérních Úžasňáků zabrání jim narovinu napsat: Ano, to jsem přesně JÁ !

Všem Úžasňákům je společná pronikavá inteligence, dosahující zpravidla stupně třeskutosti. Zároveň je zdobí již zmíněná nefalšovaná skromnost, o níž však Potížisté tvrdí, že je pouze předstíraná a tudíž falešná. Na tom něco bude, zejména u poslední jednočlenné kategorie. Důležité je, že každý Úžasňák umí něco lépe, než jiní Úžasňáci. Všechno umí lépe a všemu rozumí více, než kterýkoli Potížista.

Ti se rekrutují především z návštěvníků unikátních adres, tj. webů a nevědí, jak se na návštěvě chovat, neznají nebo nejsou ochotni dodržovat pravidla ani levidla. Často jsou trpěni jen proto, že vylepšují v podstatě jediný ukazatel úspěšnosti, čili návštěvnost. Zvláště vypečení majitelé webů se někdy vydávají za Potížisty, píší kontroverzní komentáře pod smyšlenými nicky sami, aby vyprovokovali diskuzi. Kterou potom třeba ani nezvládnou.  Říkejme jim Stratégové. Nejdůležitější je pro ně počítadlo přístupů a jsou velmi vynalézaví ve způsobech, jak tento nástroj roztáčet. Stratég pohrdá bulvárními články, přesto používá podobné metody, aby přilákal na svůj web i ty, o nichž se jen občas nerad a s okázalým despektem zmíní. Jako ostatní Úžasňáci však dává přednost internetovým celebritám, polobritám a čtvrtbritám. Chce být citován, zmiňován a uctíván. A nejenom on. I další kategorie Úžasňáků prahnou po tomtéž. Ať už jde o Kazatele, Experty, Filozofy, Krititiky, Vypravěče, Předváděče či Radka Hulána.

Kazatel nám fanaticky odhaluje jakési pravdy. Někdy zjevné, jindy skryté. Nezřídka si dá neuvěřitelnou práci s argumentací a je ochoten diskutovat i s nevěřícími psy. Ovšem pouze na úrovni. Jakmile ztrácí půdu pod nohama, urazí se a přestane komunikovat. V krajním případě navždy. Odrůdou Kazatele je Učitel. Ten prostě vyloží látku a pak by z ní ostatní nejraději zkoušel, případně odpovídal na dotazy Komentátorů-Chlístů. Roztleskávač mu nevadí, zejména když označí jeho myšlenky za geniální. Jinou formou Kazatele je Prskač. Obtížně zvládá fakt, že jiní vyznávají jiné hodnoty, které On za hodnoty nepovažuje. Od potížisty Vymítače se příliš neliší, ten je ovšem pouhý komentátor bez nároku na pravdu, Prskač je autor s nárokem na absolutní pravdu. Zkuste mu naznačit, že absolutní pravda je lež číslo jedna a už se s vámi nikdy špinit nebude.

Zvláštní kategorií jsou Experti. Píší odborné články, jimž málokdo rozumí. Ve svém oboru jsou nepochybně odborníky a mají všechny předpoklady stát se skutečnými osobnostmi, jejichž názory mají svou váhu. Experti se ovšem rádi namachrovaně pouštějí na tenký led, totiž do oblastí, ovládaných jinými experty. Názorové střety jsou pak přehlídkou sofistikovaných útoků a intelektuálských urážek, které nemohou končit smírem. Expert se totiž nikdy nemýlí. A tuto poučku si koukejte poznamenat!

Filosof (v mladším vydání Filozof) se nebabrá s povrchními soudy. Odkrývá podstatu věcí, jevů a procesů. Nevyhýbá se používání cizích slov, dokonce ani takových, o jejichž pravém významu má jen mlhavé tušení. Chce zanechat dobrý dojem a proto se zpravidla nepouští do polemik. Nahází hladovým sviním perly a spěchá ohromit další zájemce vygooglovanými moudry. Představuji si, že při usilovném přemýšlení před monitorem si mne bradu a když nalezne vhodnou formulaci, uznale vztyčí ukazovák a obřadně s ním udeří do klávesnice.

Krititik (přesněji KriTyTyk) je obávaným Úžasňákem. Rozcupuje totiž cokoliv a pokárá kohokoliv, jehož názory, postoje, životní styl, přátelé, účes, orientace nebo dílo se mu znelíbí. Je-li obratným demagogem, bude prozíravější mít ho na své straně. I za cenu, že bychom mu občas měli zatleskat. V boji s ním nelze utrpět vítězství. A pokud ano, tak jenom dočasné nebo Pyrrhovo. Krititik vám nikdy neodpustí, že jste se ocitli v jeho hledáčku. Je jako sniper. Čeká na nejvhodnější okamžik, aby mohl zmáčknou spoušť. A pak ji nelítostně zmáčkne... Zakomplexovaní experti bývají často Krititiky, Filozofové zřídkakdy. Kazatelé, pokud jsou zároveň Mravokárci, vám klidně s pobouřeným výrazem a tónem vyčtou i to, že jste. Protože tím, že jste a jací jste, škodíte jiným, kteří také jsou a neškodí...

Vypravěči a Předváděči jsou si v lecčems podobní. Píší příběhy (ať už vlastní nebo cizí),předvádějí texty, vtipy, obrázky a fotky (ať už vlastní nebo cizí). Mezi vypravěči jsou zajímavou kategorií Bloggeři, kterých je úžasné množství. Jen zlomek z nich má cosi, co by se dalo nazvat talentem. Ale prosadit se samozřejmě chtějí všichni. A prosadit se znamená být čten. Nic víc a nic míň. Jenomže konkurence je obrovská a množství nabízených mouder i stupidit nevídané. Je těžké v tak silné konkurenci obstát. A... najít nová, neotřelá témata, případně nový pohled na témata stará a notně otřelá. A... přesvědčit čtenáře, že jim stojí za to ztrácet čas právě s jejich texty. A... neustále produkovat nové, ještě úžasnější.

Předváděči jsou zpravidla zároveň Baviči. Uveřejňují vše, o čem si myslí, že bude jejich návštěvníky zajímat. A legrace k popukání zajímá téměř každého. Vtipy, žertovné obrázky, fotomontáže, videa... a spousty, hromady fotek. Dnes už má digitální fotoaparát téměř každý a jen co si v návodu přečte, kde je spoušť, začne ji tisknout a pozvolna obrušovat. Seká jeden snímek za druhým a uveřejňuje je na internetu. Všechny jsou úžasné, jak jinak? A třeba konkrétně pro mě nevysychajícím rezervoárem "dárců" pro mé neméně úžasné "fejky". Ano, je to hyperinflace, ale nestěžuju si. Pořád mám možnost výběru a volby. A tak vybírám a volím.

I jiní vybírají a volí. Nikdo není takový ignorant, aby ho sem-tam něco nenadchlo, nedojmulo nebo nenaštvalo. Pokud nevyvoláte svým textem či obrázkem žádnou emoci, prohráváte. A orientace na cílové skupiny je zrádná. Ti, o něž byste měli eventuelně zájem, mají zpravidla zájem o něco úplně jiného. A tak se třeba začnete podbízet. Nebo fixlovat, prostě hrát falešně. Ale pokud vás to baví a najdete si spoluhráče a obecenstvo, nic proti tomu, samozřejmě...

Fenomenální Radek Hulán je samostatnou kategorií zcela oprávněně. Zabírá totiž značnou část českého internetového prostoru. Jde o nejúžasnějšího z Úžasňáků, nejnavštěvovanějšího, nejinteligentnějšího, nejbohatšího, nejobdivovanějšího a zároveň nejnenáviděnějšího. Jeho taktika je geniálně jednoduchá. Téměř by se chtělo napsat: geniálně primitivní. Nenápadné i nápadné poznámky o luxusních autech, v nichž se znuděně a tak trochu bezcílně prohání, o celebritálních milenkách, jež vlhnou při pouhé vzpomínce na jeho přednosti i zadnosti, jsou přesně to, co zanechá málokoho chladným. Pokud ano, je třeba takového ignorantského vředa veřejně urazit.

Nemáte na to? Nezoufejte. Můžete se alespoň přiživit a přihřát na jeho hvězdné slávě. Napište o Něm, jako teď já. Klíčové slovo "Hulán" k vám přivede mnohé stejně postižené a můžete si společně uspořádat mejdan s po okraj naplněnými kalichy hořkosti. Na ex a znovu! Až se vymotáte z kocoviny, neptejte se raději, co na to RH. Směje se ďábelským smíchem, zatímco počítadlo přístupů na jeho webu se točí šílenou rychlostí. Jako elektrony na Ferrari, kterým vás již brzy ohromí, poníží a zadupe do virtuální hlíny. A to ještě zdaleka není všechno! Z dobře informovaných zdrojů prosákla zpráva, že Miss World, ano... báječná Taťána Kuchařová se nechala slyšet... Ale o tom až někdy jindy.

Až si tento text po sobě zítra přečtu, zase budu mít tendenci vztyčit ukazovák a obřadně, možná trochu znechuceně, s ním udeřit do klávesy Delete. Tím jsem si téměř jist. Však se znám. Mimochodem, jestlipak víte, že i já jsem Úžasňák? (Neslyším žádný potlesk!) Samozvaný Expert, příležitostný Kazatel, Filozof i Vypravěč a únavně neúnavný Předváděč. A co vůbec umíte vy, kromě čtení, komentování a psaní podobných blábolů, jako je tento?! Rozčiluju vás? Ovšem, jinak byste nedočetli až sem.

Sakra... ta flaška už je zase prázdná!!!

 

Sdílení:

Software: macek.sandbox.cz