Atentát štětcem

Kristus a cizoložnice pro říšského maršála

Atentáty na umění jsou mými oblíbenými úlety při vytváření fotomontáží. Na mém vztahu k výtvarnému umění má nepochybně zásadní význam můj děd. S řadou umělců se setkal osobně. S Pablem Picassem, Salvadorem Dalím, Han van Meegerenem... To poslední jméno vám nic neříká? Tak vám povyprávím strhující příběh geniálního padělatele umění. Jeden obraz namaloval i na plátno ze 17. století, které mu prodal můj děd.

Každý asi zná jméno vlámského malíře Jana Vermeera van Delft a snad jeho nejznámější obraz Dívka čtoucí dopis. ;) Jedno "jeho" dílo, Kristus a cizoložnice, získal za tehdy astronomickou cenu, odpovídající zhruba 4 mil. anglických liber, říšský velitel Luftwaffe  Herman Göring. Neúspěšný malíř a úspěšný obchodník s uměním, Han van Meegeren, který Göringovi obraz prodal, stanul po válce před tribunálem za kolaboraci a vlastizradu. Obchodování s holandskými mistry bylo totiž trestným činem. A prodej takového díla nacistům činem zvláště zavrženíhodným, vlastizradou.

Hrozil mu nejvyšší trest. Když po přečtení obžaloby dostal otázku, co může uvést na svou obhajobu, povstal a nevzrušeným hlasem řekl: "Ctihodnosti,  Kristus a cizoložnice nemůže být národním kulturním pokladem. Není totiž Vermeerovým dílem. Namaloval jsem ho sám". Když v sále utichl pobavený smích, vyjmenoval další své padělky, mezi nimi i Emauzské učedníky. Obraz, který byl několik let umístěn v Boymanově muzeu v Rotterdamu jako jedna z nejvýznamnějších holandských kulturních památek. To už bylo opravdu moc...

Odborníci se mu vysmáli. A tak si van Meegeren (čti Mecheren) nechal do vězení přinést plátno, štětce a barvy. Za několik dnů měl hotový další Vermeerův obraz. Znalcům zamrzly úšklebky na rtech. Zasedli, zkoumali, bádali a jejich verdikt byl jednomyslný. Není žádných pochyb, dílo Emauzští učedníci namaloval Vermeer (čti Frmér). Tečka. A tak obžalovaný van Meegeren vynesl poslední trumf. Načrtl kresbu, která byla na plátně původně, než ji přemaloval Vermeerem. Rentgen jeho slova potvrdil. Tento důkaz nebylo možno vyvrátit.

Propukl obrovský skandál. Han van Meegeren, největší padělatel obrazů v historii, zničil kariéru mnoha znalců umění. Proces z něj udělal národního hrdinu. Zesměšnil přece Göringa. Dostal spíše symbolický trest a královna se chystala udělit mu milost. Van Meegeren však ve vězení zemřel na zástavu srdce.  Bylo mu 58 let.

Tento obdivuhodný muž vystudoval akademii výtvarných umění. Jako malíř však nebyl schopen se uživit. Kritici jeho obrazy strhali. A tak  začal skupovat relativně laciná stará plátna od bezvýznamných umělců a malovat na ně nové obrazy. Barvami, které si podle starých receptur sám namíchal. Hotová díla důmyslnou technikou patinoval, vytvořil na nich dokonce krakely, povrchové trhliny a praskliny, typické pro nerestaurované obrazy starých mistrů.

No a řadu těchto "fejků" prodal těm, kteří ho jako malíře neuznávali. Elegantní pomsta, že? Jeho genialita spočívá především v tom, že nevytvářel padělky existujících děl. Maloval zcela nové náměty. Dokonce mnohdy obrazy ani nepodepisoval. Byl si jistý, že odborníci poznají rukopis mistra, kterého napodobil. A experti nikdy nezklamali... Van Meegerenovy techniky používají padělatelé obrazů dodnes...

 

 

Sdílení:

Software: macek.sandbox.cz