SLOG

Ukecané pojednání o slovním smogu

Hned na začátku uvedu jeden ze svých wellmi bystrých postřehů: Čím méně má kdo informací, tím více mluví. Ti, kdo nemají informace žádné, mluví neustále. Všimli jste si toho taky? Výše uvedené platí bez rozdílu pohlaví, politické příslušnosti, náboženské či sexuální orientace, ale u žen je přece jenom častější. Jít si s kámošem jen tak podrbat, no nevím... tyhle nechutné praktiky provádějí snad jenom ogrilovaný buzny.

Nekonečné potlachy v hospodách, kde je každý odborníkem na všechno, fotbalovou strategií počínaje až po globální problémy lidské civilizace s příhlédnutím k mezigalaktickým faktorům, nejsou jen prostou emisí slovního smogu. Ono vlastně ani to klasické drbání se neobejde bez informací. Ba naopak, o informace a zejména dezinformace se opírá.

Klasická drbna se svěří kámošce, že kámoška její kámošky viděla tu cuchtu odnaproti... jo, tu, co se její brácha zná s fotrem tý krávy, co ukazovala ty příšerný špeky ve VyVolených... s manželem jiný kámošky, jo, tu s těma děsnejma silikonovejma kozama, co se tahá s tím vylemtaným veterinářem, jak nám málem zabil Bobíka injekcí. A nebudeš tomu věřit, holka, ale Karel tuhle koukal na porno a pak mi to udělal dvakrát po sobě.

Slog, čili slovní smog, je prostá kombinace myšlenkové zácpy se slovním průjmem. V partnerských vztazích jsou emitentkami slogu téměř výhradně ženy. A pokud do běžné konverzace zakomponují i psychologický paklíč, udělají dříve či později svému partnerovi do hlavy ďolík, v horším případě díru jako kráva. Jedná-li se o jednu z forem psychorachejtlí, pak neexistuje civilizovaná obrana, kterou by nebylo možno zahrnout pod pojem "domácí násilí".

Zvláštní forma slogu beze slov je pmog, čili psychosmog. Produkují ho vědmy, případně bezvědmy. Jejich výbavou jsou vědmomosti (tento slovní novotvar označuje vědomosti vědem) a hlavní metodou je náznak. Ten se obejde bez přívalu slov, ale jeho důsledky nejsou o nic méně zničující. O vědmách a bezvědmách s přihlédnutím k jejich roli v blogosféře pojednám již brzy samostatně, téma je sice zajímavé, avšak přesahuje rámec tohoto spotu. Takže: Coming Soon...

Slog, který jsme si výše vydefinovali jako kombinaci myšlenkové zácpy a slovního průjmu, nenápadně zahlcuje náš svět. Nedivil bych se, kdyby byl jedním z důležitých faktorů globálního oteplování, jehož důsledky jsou známé... přehřátému tučňákovi roztaje pod prdelí kra a on v tom pak, chudák, bezmocně plave. Televizní seriály, telenovely, dámské časopisy i poslanecká sněmovna jsou plné slogu. Nelze se mu vyhnout a co je horšího, reálný svět už dávno funguje podle těchto sLogistických schémat.

Ani útěk do světa virtuálního nás nespasí. Možná si dokonce i pohoršíme, pokud se proklikáme do slogosféry. V ní probíhá virtuální velkoprodukce slogu. Nazývá se slogování a jeho emitenti sloggeři. Zakládají si své sloggerské manufaktury zvané slogy a sdružují se ve slogomunitách třeba na sloguje.cz, slog.cz apod. Pokud můžete, vyhněte se jim...

Sdílení:

Software: macek.sandbox.cz